top of page

ZLEPŠITE SVOJE SKICOVANIE

Medzi dizajnérmi a architektmi patrí schopnosť naskicovať svoje predstavy ku cenným zručnostiam. Pekná ručná kresba sa nestratí ani medzi množstvom fotorealistických vizualizácií. Skica, ako komunikačný prostriedok medzi dizajnérom a klientom, umožňuje prezentovať svoje idei v priebehu niekoľkých minút, čo je veľkou devízou oproti zdĺhavému rendrovaniu v 3D softvéroch.


Je veľmi dôležité zdokonaľovať si túto skvelú zručnosť a preto sme sa v dnešnom článku rozhodli pripraviť pre Vás niekoľko rád, ktoré Vám pomôžu stať sa majstrami v skicovaní.Skicujte


Jednoduchá rada na úvod. Neprestávajte skicovať. Tak ako v športe, aj pri kreslení len tréning robí majstra. Základom je nosiť so sebou vreckový náčrtník a ceruzu či mikro fixku. Keď sa ocitnete v situácii, kedy kamoši meškajú, alebo čakáte na autobus, stačí namiesto mobilu vytiahnuť z batohu skicár a začať cvičiť.


Začnite kreslením jednoduchých tvarov, vyskúšajte rôzne uhly a rôzne veľkosti. Viete, že poznáme viacero spôsobov tieňovania, skúste objaviť, ktorý Vám vyhovuje najviac. Postupne získate cit a vlastný štýl interpretácie toho, čo okolo seba vidíte.Skica je náčrt zhotovený voľnou rukou. Je to forma komunikačného prostriedku slúžiaca na rýchle objasnenie vlastnej predstavy.

zdroj www.inaas.sk autor: Ján KolpaskýBuďte trpezliví


Ani Rím nepostavili za jeden deň. Nenechajte sa demotivovať prvými nepodarenými pokusmi. Svoje práce si starostlivo odkladajte a po pár týždňoch si porovnajte svoju prvú a poslednú prácu.


Mnoho talentovaných ľudí dopláca na to, že chce vidieť výsledky hneď. Je normálne, že spočiatku budete potrebovať na dokončenie prvých kresieb viac času. Avšak čas a trpezlivosť, ktorú do svojich prvých pokusov investujete, sa Vám zaručene čoskoro vráti!Inšpirujte sa


Existuje mnoho rôznych štýlov kreslenia. Našťastie nám internet ponúka bezodnú studňu nápadov, pri ktorých prezeraní sa môžete veľa naučiť. Prejdite si rôzne techniky tieňovania alebo rôzne štýly čiar. Nájdite ľubovoľné dielo iného dizajnéra a pokúste sa ho replikovať.


Vyskúšajte metódu mriežky - narysujte grid na obrázok, ktorý kopírujete, a rovnakú mriežku na papier, ako pomôcku. Rozdelíte tak obrázok na menšie časti, čo Vám umožní lepšie si ho preštudovať .Grid / raster predstavuje mriežku, ktorá sa skladá z pretínajúcich sa horizontálnych a vertikálnych čiar, rozdeľujúc obrázok na body alebo časti. Slúži ako pomôcka, pomocou ktorej môže dizajnér jednoduchým spôsobom organizovať grafické prvky alebo priamo skicovať.


Skúste hodiny kreslenia


Niektorí z Vás to nebudú považovať za potrebné, ale aj na Vašej univerzite sa pravdepodobne konajú kurzy kreslenia. V takom prípade neexistuje nijaká výhovorka. Je to skvelá príležitosť na zdokonalenie Vašich schopností a spoznávanie nových ľudí - iných ako spolužiakov z Vášho ročníka.Čerpajte zo života


Rozhliadnite sa okolo seba a začnite kresliť prvú vec, ktorá upútala váš zrak. Začnite jednoduchými objektmi, všímajte si svetlo a tieň, vyskúšajte rôzne štýly kresby.


Najskôr skúste naskicovať celkové tvary. Zľahka a postupne si vybudujte svoju skicu, detaily pridávajte až neskôr. Budete tak mať väčšiu šancu, že zachováte presnosť perspektívy. Na záver sa venujte detailom, nájdite zaujímavé časti budov a nakreslite ich. Zamyslite sa nad perspektívou a mierkou. Ak svoju kresbu začnete detailmi, je pravdepodobné, že skončíte s nepodarenou perspektívou a skosenými pohľadmi.


Tip na záver


David Drazil je architekt, ktorý vypracoval príručku „Skicuj ako architekt“. Je to skvelá pomôcka, ako zlepšiť svoje schopnosti a osvojiť si tipy a techniky, ktoré architekti a dizajnéri používajú na vytváranie vynikajúcich skíc.


PDF verziu môžete získať tu.


zdroj autor: David Drazil

687 views

Recent Posts

See All

DOM V

Comments


bottom of page