top of page

MINIMALIZMUS V INTERIÉRI A AKO HO DOSIAHNUŤ

Ak sa chystáte pustiť do zariaďovania nového bytu alebo uvažujete o novom interiéri svojho domu, s najväčšou pravdepodobnosťou ste už niekedy počuli o minimalistickom štýle. V čom spočíva jeho čaro?


Slávny citát architekta Miesa van der Rohe: „Menej je viac,“ doslovne definuje podstatu minimalistického dizajnu. Tento štýl je nesmierne populárny už od minulého storočia a objavíte ho nie len v ikonických dielach tohto nemeckého priekopníka moderny, či v holandskom hnutí De Stijl, ale jeho korene možno hľadať ešte ďalej. Vychádza z tradičného japonského dizajnu, ktorý do značnej miery formoval základy minimalizmu. Čo teda robí minimalistický interiérový dizajn „minimálnym“?


1. Šetrite s farbami


Minimalizmus je špecifický obmedzenou paletou farieb. Ideálnou farbou minimalizmu je v teoretickej rovine biela. U dizajnérov sú však veľmi obľúbené aj zemité tóny a odtiene šedej. Monotónnosť týchto neutrálnych farieb môžete prelomiť pridaním akcentov vo forme pastelových odtieňov. Dajte pozor, aby ste to s farbami neprehnali a akcent zvoľte na doplnkoch alebo nábytku, ktorý viete v budúcnosti ľahko nahradiť za iný.


zdroj Interiérové štúdio Ben . Jo 19922. Využite čisté línie a geometrické tvary


Minimalizmus je o priamych líniách, zmyselných krivkách, jednoduchých tvaroch a rovných plochách. Takže sa držte ďalej od komplikovaných kusov nábytku, posiatych tými najzložitejšími detailmi. Samostatne môžu vyzerať nádherne, ale nepatria do minimalistického interiéru.
3. Zabite nudu pomocou textúry


Ak ste premýšľali nad tým, ako zvýšiť atraktivitu celobieleho alebo šedého priestoru, potom je odpoveďou pre Vás práve textúra! Zapracovanie rozmanitých textúr do interiéru pri zachovaní farebnej palety vám poskytne „rozmanitosť v jednote“.4. Prepojte interiér prostredníctvom oporného bodu


Ak prevádzkovú zónu tvorí niekoľko navzájom prepojených priestorov s rozličnými funkciami (napr. obývacia izba a jedálenský kút, loggia, balkón, kuchyňa a pod.), je vhodné v týchto miestnostiach zvoliť jednotnú farebnú schému a materiálové riešenie. Optické prepojenie a zjednotenie interiéru podporí aj využitie oporného zjednocujúceho bodu. Zvoľte si jeden výrazný zjednocujúci bod a zabezpečte, aby bol na neho výhľad z každého kúta spoločenskej zóny.


Oporné zjednocujúce body môžu byť umelecké diela, výhľad na prírodnú scenériu, krb, či dokonca výrazný nábytok, ktorý je viditeľný zo všetkých častí prevádzkovej zóny interiéru.

zdroj: Interiérové štúdio InaAs5. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou


Minimalizmus vyžaduje skromnú dekoratívnosť a žiadne extravagantné detaily. Ako teda zabezpečiť, aby Váš interiér pôsobil elegantne? Investujte do kvalitných materiálov ako je mramor alebo corian. To neznamená, že musíte obkladať všetky steny mramorom. Sústreďte sa napríklad na stenu za sedacou súpravou alebo investujte do pracovnej linky v kuchyni.6. Venujte pozornosť poriadku


Minimalizmus je predovšetkým o úhľadnosti, čistote a neutrálnych farbách, čo je, nanešťastie, perfektné prostredie na zvýraznenie každej chybičky. Preto musíte pravidelne upratovať a urobiť si pre všetko miesto. Ideálne schované v zásuvke či vstavanej skrini.


zdroj: Balážik architekti7. „Boh je v detailoch“


Rovné a hladké povrchy a neutrálne farby nezvýrazňujú len neporiadok, ale aj nedotiahnuté detaily. Môžu sa prejaviť v maličkostiach, ako je pripojenie svietidla k stropu, vytŕčajúce káble alebo nesediace špáry pri obkladoch.


zdroj: Lukáš Blana8. Dekorujte múdro


Aký druh dekorácií je vhodný pre minimalistický interiér? Perfektnou voľbou je zeleň! Rastliny v kvetináčoch rovnakej či rôznej veľkosti, ale rovnakého tvaru a farby. Obraz je vždy dobrý nápad a platí, že jeden veľký obraz spraví viac ako veľa malých. Minimalistické umenie korešponduje s prúdom a abstraktné umenie prinesie trochu farby.


zdroj: Hula - Wholeness 130 x 150 cm


9. So vzormi opatrne


Ak v prostredí, v ktorom žijete, potrebujete nevyhnutne nejaké vzory, skúste to nasledovne. Siahnite po jednoduchých geometrických vzoroch a stavte na monochróm či neutrálne farby. Čím menej detailov a farieb, tým vhodnejší vzor.10. Doprajte si prirodzené svetlo


Prirodzené svetlo príjemne doplní svetlý interiér, vďaka čomu bude pôsobiť priestrannejšie a vy sa v ňom budete cítiť pohodlne. Podčiarkne tiež skutočné farby stien, podláh a nábytku.


zdroj: Lukáš Blana

1,469 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page