top of page

SILOCENTRÁLA Z ROKU 1902


Autori: Kuklica - Smerek architekti I Fotografie: Matej Hakár I Plocha: 265 m² I Bratislava, Slovensko I 2021

Na najvyššom poschodí, v priestoroch novozrekonštruovanej historickej budovy Silocentrály z roku 1902, dnes nájdete kancelárie spoločnosti BK. Architekti Kuklica, Smerek, Hubinský a Siváková začali na tomto projekte pracovať v štádiu, kedy by ste v interiéri budúcich kancelárií nenašli nič, okrem pôvodných polkruhových okien a subtílnych stĺpov.


Historický objekt obdĺžnikového pôdorysu s oblúkovou strechou si vyslúžil špecifický prístup architektov. Tí sa v počiatkoch navrhovania zamýšľali nad otázkou dočasnosti interiérov, špeciálne tých v historických budovách. V duchu tohto uvažovania zvolili reverzibilné prístupy.


"Rozhodli sme sa návrh oprostiť o akúkoľvek dekoráciu a riešiť len najnutnejšie funkčné prvky, potrebné pre pobyt v priestore s využitím všetkých predošlých nánosov stavebnej činnosti. Neplytvať materiálom, ľudskou prácou a energiou. Zamerali sme sa na precízne riešenie každého funkčného a technického prvku, ktorý vkladáme.


Vyzdvihli sme v priestore hlavne nemenné kvality stavby, okná a tiahlové stĺpy. Nami vkladané prvky ponechávame ako dočasnú kulisu súčasnej funkcie. Priestor sa stáva akýmsi whiteboxom pre variabilné využitie, ktorý môže byť neskôr bytom, galériou, kanceláriou... a to bez nutnosti výrazných stavebných zásahov. Dočasnosť kancelárií verzus hodnota historického priestoru. "


Každý z materiálov bol vybraný podľa jeho funkčnosti. Do základného monochromatického materiálového rámca, ktorý definujú steny s bielou omietkou a kaučuková podlaha odľahčujúca priestor, sú vložené drevené stoly odkazujúce na stolárske remeslo.791 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page