top of page

VÝBER VHODNEJ FARBY DO MODERNÉHO INTERIÉRU

Každý dizajnér potvrdí, že farba má silu transformovať miestnosť a ovplyvňovať našu náladu. Avšak nájsť vhodnú farbu pre Váš interiér môže byť niekedy náročné. Aké farby budú dominovať moderným interiérom v roku 2021 a ako ich správne skombinovať?


Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vdýchnuť domovu nový život, je potiahnutie stien či stropov čerstvým náterom. Bez ohľadu na to, o ktorú miestnosť ide, zmena farby stien alebo nábytku je relatívne lacný a dostupný spôsob, ako dosiahnuť pútavú zmenu.


Farby, ktoré nás obklopujú, priamo aj nepriamo ovplyvňujú našu náladu. Môžu hrať dôležitú úlohu pri neverbálnom prenose informácií, vytváraní určitých nálad a dokonca pri ovplyvňovaní rozhodnutí, ktoré robíme. Aj keď vnímanie farieb je do veľkej miery subjektívne, niektoré vplyvy vnímame všetci rovnako.Orientácia miestností


Farebnosť predmetov vnímame vďaka odrazu svetla a pohltivosti ich materiálov. Výber vhodnej farby je preto úzko spätý s množstvom svetla, ktoré preniká do miestnosti. Najviac prirodzeného svetla dopadá do interiéru orientovaného na juh, o niečo menej do miestností orientovaných na západ a východ. Najmenej prirodzeného svetla získame zo severu. Práve vďaka tomuto rozptýlenému svetlu sú severné miestnosti vhodné pre maliarov, fotografov či dizajnérov, nakoľko rozptýlené svetlo neovplyvňuje vnímanie farieb.


V interiéri orientovanom prevažne na juh alebo západ využite tlmené farby a v interiéri orientovanom na východ alebo sever sa nebojte využiť žiarivejšie tóny. Pôsobenie farieb v interiéri ovplyvňuje aj umiestnenie okien. Stena pri okne pôsobí ako najtmavšia, stena oproti oknu ako najsvetlejšia.


Nezabúdajte, že nové farby môžete do interiéru vniesť aj pomocou obkladov, obrazov, zelene, či rôznych prírodnín. Nesmrteľnou kombináciou je biela, čierna a drevo.

zdroj autor: Jakub BudajPravidlo 3 farieb


Osvedčenou metódou pri výbere farieb interiéru je kombinácia troch farieb. Voľba konkrétnych farieb závisí od efektu, ktorý chcete dosiahnuť. Ak máte záujem o harmonicky pôsobiaci interiér, zvoľte 3 odtiene jednej farby. Môžete ju kombinovať s nadčasovou neutrálnou bielou, šedou alebo čiernou.


Ak máte záujem o výrazne pôsobiaci interiér, využite tzv. kruh farieb a zvoľte si tri farby, ktoré ležia na protiľahlých pozíciách tohto kruhu. O rôznych metódach použitia kruhu farieb sa dočítate v tomto článku Kombinovanie farieb pomocou farebného kruhu.60 : 30 : 10


Či už máte záujem o harmonický alebo o výrazný interiér, istotu vyváženej farebnej schémy Vám poskytne pravidlo 60 : 30 : 10. Prvým krokom je výber prevládajúcej farby, ktorá bude pokrývať približne 60% plochy. Vhodnými sú práve neutrálne odtiene, s ktorými jednoducho skombinujete ďalšie farby. 30 % plochy pokrýva doplnková farba, ktorá môže byť o niečo výraznejšia. Táto farba sa dobre uplatní na nábytku a väčších doplnkoch. Pre zvyšných 10 % môžete zvoliť farbu, ktorá bude v interiéri akcentovať a určí tak jeho finálny výraz. Najvýraznejšiu farbu volíme na ľahko vymeniteľné povrchy, napr. na vankúše, poťahy či koberce. Tento spôsob môžete uplatniť aj v prípade, že máte záujem o interiér ladený "tón v tóne". Napríklad akcentom ku béžovej a hnedej môže byť výraznejšia horčicová farba.


zdroj autor: Atelier GreslingPôsobenie farieb


Spôsob, akým môžu rôzne farby ovplyvniť emócie, závisí do veľkej miery od jasu, odtieňa alebo tónu farby a od toho, či je studená alebo teplá.


Teplé farby

Červená, oranžová a žltá vyvolávajú pocity šťastia, optimizmu a energie. Môžu mať tiež efekt upútania pozornosti a signalizovať nebezpečenstvo. Červená môže tiež zvýšiť chuť do jedla.


Studené farby

Medzi studené farby patrí zelená, modrá a fialová. Chladné farby sú zvyčajne upokojujúce, ale môžu vyjadrovať aj smútok. Fialová sa často používa na podnietenie tvorivosti, pretože je to zmes modrej (pokojnej) a červenej (intenzívnej).


Upokojujúce farby

Pastelové farby a obzvlášť tie chladne tónované, ako je detská modrá, fialová a mäta, pôsobia upokojujúco a uvoľňujúco. Pokojný pocit Vám privodí tiež neutrálna biela, béžová a šedá. Čím menej farieb kombinujete a čím jednoduchší a rovnomernejší dizajn si zvolíte, tým bude interiér pôsobiť upokojujúcejšie.


Energizujúce farby

Silné, jasné a neónové farby môžu mať výrazný vplyv na emócie. Farby ako žiarivo červená, žiarivo žltá a neónovozelená môžu pôsobiť energicky a zvyšovať tak bdelosť, ale môžu tiež dráždiť oči. Vysoko pigmentované, výrazné farby ako kráľovská modrá, tyrkysová, purpurová a smaragdovo zelená môžu tiež pôsobiť stimulačne a spôsobiť, že sa budete cítiť svieži a nabití energiou.


zdroj autor: InaAs s.r.o., foto: Katarína NagyováTip na záver


Toto je jednoduché pravidlo, ktoré by ste nemali nikdy odignorovať. Vždy si najprv vyskúšajte farbu, nad ktorou uvažujete. Nie vždy sa totiž rozhodnete správne hneď na prvý krát. Pamätajte si, že využitie vzorkovníka farieb je najdôležitejším krokom pri hľadaní tých správnych odtieňov pre Váš domov. Nezabudnite si tiež presne vypočítať, koľko farby budete potrebovať, aby ste minimalizovali plytvanie.


1,130 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page